in

Čarbanie o živote. S Matejom!

Matej Mazák je animátor, ilustrátor, príležitostný grafik a profesionálny prokrastinátor, momentálne žijúci a tvoriaci v Bratislave. Otvára nám sériu ilustrovaných rozhovorov s talentovanými ľuďmi, pretože to s ceruzkou vie, a pretože mu nikdy nerobilo problém vtesnať odpovede na ťažké otázky do jednoduchej skice.

Ak ste zvedaví, či ste na jeho tvorbu už počas cesty životom narazili, vedzte, že patril k tímu animátorov na projektoch ako Lokal Filmis či Hviezdny taxík, ku grafike najviac pričuchol počas dvoch rokov medzi slovenskými hernými vývojármi v Pixel Federation a momentálne spolupracuje svojou animátorskou troškou na chystanom špeciáli obľúbených postavičiek Mimi a Líza či večerníčku Veroniky Kocourkovej s názvom Tresky Plesky. Svoje ilustrácie rozanimoval aj pre neziskovku Falck, ktorá učí deti základom prvej pomoci – teraz už vďaka jeho práci aj prostredníctvom interaktívnych videí na YouTube.

Najviac zo všetkého ho však baví vymýšľať si vlastné svety a kresliť hravé charaktery. Ako sám vraví, prestal bojovať so svojou prirodzenou tendenciou a nútiť sa robiť “umenie,” keď to, čo ho v skutočnosti baví úplne najviac sú – detské rozprávky. Jednu autorskú už aj roky chystá, a hoci jej realizáciu neustále posúva, neprestáva o nej rozprávať a pliesť si tým na seba verejný bič, aby sa z jej dokončenia nemohol vyvliecť úplne. Ak by ste sa jedným z bičujúcich prútov chceli stať tiež, nie je nič ľahšie – stačí sa ho spýtať, ako sa má Malá hviezda Rozmarína, keď ho niekedy stretnete. Možno aj vďaka vám sa posunie jedna rozpracovaná slovenská rozprávka do zdarného finále, pred deti v kine.

Dosť však už bolo rečí – poďme sa rozprávať cez obrázky!

Ahoj Matej! Začneme zľahka: Ako si sa cítil, keď sme ťa požiadali o rozhovor?

Hm. A keď si zistil, že bude kreslený?

Ako zvykne vyzerať tvoj tvorivý proces?

Ako znášaš kritiku?

Máš pracovné zlozvyky? Aké?

Čo ťa inšpiruje?

Ako sa cítiš pri sledovaní vecí z dielne svojich obľúbených autorov?

Čo je najväčším nepriateľom tvojej tvorby?

Ako vyzerá tvoj ideálny deň?

Ako práve teraz vyzeráš ty?

Nakresli, ako sa cítiš, keď dokončíš novú ilustráciu.

Nakresli, ako sa cítiš, keď dokončíš novú animáciu.

Ako si predstavuješ diváka Malej Hviezdy Rozmaríny?

Sledujte Mateja tu: https://www.instagram.com/matjestuff
& tu: http://www.matje.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *