in

Chcete vstúpiť do sveta kryptomien?

V posledných mesiacoch zaznamenali Bitcoin, Ethereum, Litecoin a mnohé ďalšie kryptomeny veľkú popularitu. Čoraz viac sa o nich hovorí, či už v pozitívnom alebo negatívnom svetle.

Kryptomeny sú peniaze, podobné eurám alebo dolárom. Rozdiel je v tom, že táto mena(y) nie je spravovaná centrálnou bankou alebo vládou. Administratíva je decentralizovaná a nezávislá. To znamená, že neexistuje žiadna inštitúcia, ktorá by mala vplyv na peňažnú zásobu. Týmto spôsobom sú občania chránení pred negatívnymi záujmami a inými cieľmi politiky centrálnych bánk.

Teraz, samozrejme, prichádza otázka, aká je vlastne taká hodnota Bitcoinu a ako sa určuje? Celá vec je pomerne jednoduchá. Neexistuje žiadne hodnotenie, v podstate je hodnota nula. Kryptomeny žijú na dôvere. To je dôvod, prečo Bitcoin, Dash alebo iné meny nasledujú trh. To znamená, že hodnota je určená ponukou a dopytom. Neexistuje žiadna vláda, ktorá by zasahovala. Ide o systém, ktorý je v pohybe a preto je veľmi flexibilný. Objemy sa pravdepodobne v najbližších rokoch zvýšia, keďže mnoho veľkých spoločností začína vstupovať do kryptosveta. Napríklad firma REMAX vo Veľkej Británii už prijala Bitcoin ako platobný prostriedok a spoločnosť Amazon to tiež zvažuje. Dokonca aj veľkí výrobcovia automobilov už prichádzajú do kontaktu s Bitcoinom.

Ako sa dostať ku kryptomenám? Po prvé, samozrejme, potrebujete peniaze. V kryptosvete sa Euro, Dolár a ostané zákonné platidlá nazývajú FIAT. Takže musíte svoje FIAT peniaze zameniť za kryptomince. FIAT vyplýva zo skutočnosti, že meny (euro / dolár / yen / rubeľ atď.) už nie sú pevné meny (kryté zlatom), ale majú iba vnútornú hodnotu. Tieto FIAT peniaze potrebujete na nákup Bitcoinu, Litecoinu a ostatných kryptomincí.
Peniaze musíte zo svojho bankového účtu previesť na účet zmenárne, v ktorej si FIAT viete zameniť za kryptomince. Najznámejšia zmenáreň je Coinbase, na ktorej si viete kúpiť zatiaľ štyri kryptomeny a to: bitcoin, bitcoin cash, litecoin a ethereum. Ostatné mince si potom môžte nakúpiť na burzách. Najznámejšie sú Binance, Bittrex, Bitfinex alebo Kraken.

Kryptomeny sa vyznačujú vyskou likviditou a to vo veľmi krátkom čase. Nepotrebujete žiadnu banku a ani bankové pracovné dni. Prevody sa robia takmer okamžite v Blockchaine. Veľkou výhodou je, že ste nezávislí od akejkoľvek inštitúcie. To znamená, že vaše kryptopeniaze patria 100% vám.

Potrebujete iba počítač alebo smartfón, aby ste mohli vstúpiť do sveta kryptomien. Dobre si ale premyslite koľko peňazí investuje. Ak investujete do prvých top 10 až 20 kryptomincí na dlhodobo, v zásade nič nepokazíte, ale isté nie je nič a preto aj tu platí zlaté pravidlo investovania: “Investujte iba toľko, koľko môžete stratiť”.

Coinbase
Binance

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *