in

Čo je Bitcoin

Bitcoin (skratka BTC) je digitálna mena vytvorená a uložená elektronicky. Narozdiel od eura alebo dolára, bitcoiny nie sú fyzicky tlačené alebo generované centrálnymi bankami, ale sú mnohými ľuďmi z celého sveta decentralizovane vypočítané pomocou počítačov. Bitcoin, podobne ako iné digitálne meny, nepodliehajú žiadnej centrálnej alebo štátnej kontrole.

Čo je bitcoin a ako líši od iných digitálnych mien?

Bitcoin je možné použiť na nákup tovaru a služieb, ako aj na vykonávanie transakcií na finančných trhoch. Bitcoin plní rovnaké funkcie ako konvenčné meny, napríklad ako euro alebo dolár. Najdôležitejšou charakteristikou bitcoinu je však jeho decentralizácia. Sieť Bitcoinu nepodlieha inštitucionálnej kontrole. To znamená, že žiadna centrálna banka a žiadny štát nemôže kontrolovať peňažnú zásobu a nastavovať podmienky – sieť sa ovláda samotná.

Kto vytvoril Bitcoin?

Bitcoin údajne vytvoril softvérový vývojár so pseudonymom Satoshi Nakamoto. Stále je nejasné, či ide o jednu osobu alebo skupinu. Nevyriešená identita Satoshi Nakamota preto ponecháva priestor pre špekulácie a konšpiračné teórie.

Koľko bitcoinov existuje?

Protokol bitcoinu bol vyvinutý pre maximálne 21 miliónov bitcoinov vyťažených “minermi” (miner-baník, ťažič). Jeden bitcoin je možné rozdeliť na 100 miliónov satoshi, čo je najmenšia časť bitcoinu, pomenovaná podľa vynálezcu Satoshi Nakamota.

Na čom je bitcoin založený?

Bitcoin je založený výlučne na matematike. Za bitcoinom nestojí žiadna inštitúcia, ktorá by určovala jeho hodnotu. Ľudia na celom svete používajú softvér, ktorý sleduje matematický vzorec na vytváranie bitcoinov (nazývaný aj mining). Softvér nazývaný Open-Source-Software znamená, že každému je umožnené overiť, čo tento softvér presne robí a či plní svoj účel. Technológia, ktorá je základom bitcoinu, známa ako blockchain, v súčasnosti priťahuje veľký záujem mnohých spoločností, inštitúcií a vlád, rovnako ako bitcoin. Rozhodnutia v sieti bitcoin vytvára sieť prostredníctvom konsenzuálneho mechanizmu, ktorý je definovaný v programovom kóde, a nie jedinou inštanciou.

Aké sú najdôležitejšie vlastnosti bitcoinu?

Bitcoin je decentralizovaný
Sieť nie je kontrolovaná žiadnou centrálnou inštitúciou. Každý počítač, ktorý počíta a prenáša bitcoiny je súčasťou siete. To znamená, že žiadna centrálna inštitúcia nemôže ovplyvňovať rozhodnutia menovej politiky bitcoinovej siete alebo dokonca mať právomoc odoberať bitcoiny od používateľov.

Bitcoin je pseudoanonymný
Používatelia môžu mať viacero bitcoinových účtov. Na tieto účty nie sú priradené žiadne mená, adresy bydliska a ani iné osobné údaje.

Platby bitcoinom sú 100% transparentné
Sieť ukladá každú transakciu v blockchaine. Blockchain je ako obrovský register. Ak má niekto verejnú BTCadresu, každý môže vidieť, koľko bitcoinov je na danom účte. Nie je však možné vidieť, komu patrí daná BTCadresa.

Náklady na transakcie sú nízke
Medzinárodný bankový prevod v bežnej banke stojí veľa peňazí. Pri bitcoine nezáleží na tom, či je príjemca platby vzdialený jeden kilometer alebo niekoľko tisíc kilometrov.

Bitcoin je rýchly (Peer-to-Peer)
Bitcoin môžete posielať kedykoľvek a kdekoľvek a trvá len niekoľko minút kým sieť platbu potvrdí. Prevod bitcoinu prebieha priamo z osoby na osobu, bez sprostredkovateľa. Narozdiel od bankových prevodov sa transakcie uskutočňujú priamo a bez obchádzok z bodu A do bodu B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *