in

Čo je blockchain a ako funguje

O blockchaine sa toho v poslednom čase veľa hovorí a píše, no väčšinou veľmi technicky a pre laika nezrozumiteľne. Skúsme si jednoducho zodpovedať niekoľko základných otázok.

Čo je vlastne blockchain?
Slovo blockchain pochádza z angličtiny a dalo by sa preložiť ako “reťazový blok”. Blockchain je predovšetkým databáza, softvér, v ktorom sú uložené dáta. Všetko začína v “štartovacom bloku” kde sú všetky bloky najskôr skontrolované a potom chronologicky pridané na blockchain.

Kto vynašiel blockchain?
Tento koncept vymyslel pán so pseudonymom Satoshi Nakamoto (možno sa v skutočnosti volá Craig Wright a možno nie) pre virtuálnu menu Bitcoin. Satoshi potreboval niečo ako spoločnú a verejnú “účtovnú knihu” pre všetkých používateľov. Do tejto “knihy” sa však môžu pridávať iba nové položky a staré sa už nedajú zmeniť, ani vymazať, čo je veľmi dôležité.

Je blockchain to isté čo Bitcoin?
Blockchain ako teoretická a technická základňa je oveľa viac ako bitcoin alebo iné podobné kryptomeny. Bitcoin je vo vzťahu k blockchainu niečo ako World Wide Web k Internetu – konkrétna aplikácia versus celá platforma.

Čo je na blockchaine tak výnimočné?
Po prvé, blockchain je distribuovaná databáza. Nie je na žiadnych serveroch, ale každý používateľ má vlastnú a úplnú kópiu. Po druhé, blockchain je odolný voči falšovaniu! Každý nový blok je spojený s predchádzajúcim blokom a obsahuje históriu vo forme kontrolného súčtu. Okrem toho, obsahuje každý blok kontrolný súčet celého reťazca. Tým je poradie blokov jedinečné. Po tretie, všetky údaje sú kódovane uložené. Toto všetko spolu účinne zabraňuje korupcii a manipulácii. Celá sieť sa navzájom legitimizuje, overuje a je vlastným „Source of Truth“ (“Zdrojom pravdy”).

Načo slúži blockchain?
Transakcie alebo informácie uložené na blockchaine sú v zásade skutočné a nemenné a preto už nie je potrebné, aby ich niekto spravoval, overoval alebo autentizoval. Blockchain tak umožňuje obchodovať bez sprostredkovateľa. Napríklad, obchodovanie s cennými papiermi bez bánk, kúpa nehnuteľnosti bez notára. „Smart Contracts“ (Inteligentné zmluvy) s naprogramovanými pravidlami a funkciami by mohli nahradiť konvenkčné zmluvy na papieri. Cieľom je v podstate umožniť komunikáciu medzi obchodujúcimi ľuďmi bez sprostredkovateľa, takzvanú Peer-to-Peer.

Čo to znamená v praxi?
Technológia blockchain má mimoriadne vysoký potenciál pre vyradenie finančného sektora. Sľubuje, že finančné transakcie budú rýchlejšie a lacnejšie. A to nie len pre zákazníkov, dokonca ani banky nebudú potrebovať svoju vlastnú centrálnu a drahú IT infraštruktúru. V ostatných oblastiach zatiaľ vývoj tak ďaleko nedospel. I keď, Grécko a Honduras uvažujú o tom, že ich kataster zrealizujú na blockchaine. V ďalekej budúcnosti sa možno aj voliť bude cez blockchain, vďaka čomu sa znemožnia podvody!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *