in

Desatoro zdravia

Dá sa zaručiť zdravie? Dá.

Mnohí ľudia dávajú na prvé miesto svojho hodnotového rebríčka zdravie. Rozhodne tam patrí, no nie samo. K šťastnému a spokojnému životu potrebujeme ešte kvalitné vzťahy a majetok. Všetky tri patria na prvé miesto nášho rebríčka.

Človek má v moci urobiť a udržať si poriadok vo vzťahoch, majetku a zdraví. I keď väčšina ľudí dáva zdravie na prvé miesto rebríčka preto, lebo sa domnievajú, že práve zdravie vieme najmenej ovplyvniť. Ja sa domnievam, že opak je pravdou. Práve zdravie je oblasťou, kde sa môžeme najrýchlejšie presvedčiť, že všetko je v našich rukách. Moje presvedčenie má oporu v materializme, idealizme i v ľudovej múdrosti.

Marx (materialista) vo svojom diele Kapitál tvrdí, že kapitál a vložená práca produkuje nadhodnotu.

Ježiš (idealista) tvrdí že, kto má tomu bude dané a bude mať hodne, kto nemá tomu bude odňaté aj to čo má.

No a ľudová múdrosť zas to, že aj pes špiní už na existujúcu kopu.

Čo majú tieto tvrdenia spoločné? Všetky predpokladajú, že najprv niečo je a pridá sa činnosť. Čo môže viac presvedčiť mňa, moje okolie, vesmír, atď. že niečo mám, ako to, že sa o to starám. A v tomto je riešenie. Kto sa stará o svoj majetok, vzťahy a zdravie, ten má v týchto oblastiach poriadok. Pri účinnom staraní sa o niečo, takže i o zdravie, však treba naplniť všetky tri strany Komenského trojuholníka pokroku, chcieť, môcť a vedieť. Väčšina chce, všetci môžu, no málokto vie. A pritom je to také jednoduché. Stačí dodržať desatoro zdravia:

 1. Bielkoviny
 2. Tuky
 3. Cukry
 4. Vitamíny
 5. Minerály
 6. Vláknina
 7. Voda
 8. Pohyb
 9. Oddych
 10. Dobrá nálada

Prvých päť bodov tohto desatora je úplne jasných. Podľa mňa sa nad nimi u nás v Európe ani netreba priveľmi zamýšľať. Štatistiky tvrdia, že mi Európania prijímame trikrát viac potravy ako je potrebné. Keby sme tú stravu mali i rozmanitú, tak ako tvrdí Čínske príslovie:

Keď zješ niečo, čo si nikdy nejedol, predĺžiš si svoj život o 75 dní

tak by sme mali istotu, že tých prvých päť, možno šesť bodov máme v suchu. Musíme však mať istotu, že v šiestom a siedmom bode nerobíme chybu. Väčšina ľudí však práve v šiestom bode robí nevedomú, no veľmi závažnú chybu.

Vláknina nás dokáže upozorniť na nedostatky v pitnom režime. Vláknina sa dokáže postarať o to, aby sme tých prvých päť bodov nemuseli sledovať. Pri sústavnej prítomnosti vlákniny v organizme bude dostačujúce zabezpečiť prísun živín. Nebude potrebné sledovať ich prípadný prehnaný príjem (nevzťahuje sa na extrémy), nakoľko vláknina s vodou zabezpečí včasné vylúčenie prebytočných živín a produktov metabolizmu z organizmu.

Vláknina nám v hrubom čreve plní funkciu akýchsi kontajnerov na odpadky. Je schopná s vodou na seba naviazať všetko nepotrebné z organizmu a stolicou to vylúčiť z tela. Pri nedostatku vlákniny je nemožné tieto balasty včas vylúčiť a vznikajú rôzne usadeniny, ktoré zapríčiňujú rôzne neduhy. Okrem iného dokáže naviazať i HDL (dobrý) cholesterol, ktorý je veľmi dôležitý pri vyživovaní nervových buniek, a ktorý si už túto úlohu splnil. Keď HDL cholesterol nie je včas z organizmu vylúčený, prechádza opätovným metabolizovaním a vznikne LDL (zlý) cholesterol, ktorý sa najviac podpisuje pod srdcovo-cievne choroby.

Tie sú príčinou smrti každého druhého človeka u nás. Usadeniny v organizme, hlavne hrubom čreve, zapríčiňujú vznik onkologických ochorení, ktoré zapríčiňujú smrť každého tretieho človeka na Slovensku. Usadeniny na iných orgánoch sú zdrojom väčšiny, ak nie všetkých alergií. Takže nedostatok vlákniny v našom organizme je najčastejšou príčinou ochorenia nervov, ako skleróza multiplex, Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Dokáže nás ochrániť pred srdcovo-cievnymi a onkologickými chorobami, ako i pred alergiami.

Vláknina nám robí ešte minimálne dve ďalšie nezastupiteľné služby. Ako nestráviteľná zložka potravy, musí prejsť celým tráviacim traktom. V tenkom čreve plní funkciu akéhosi šmirgľového papiera, čistiaceho klky tenkého čreva. Okrem tukov sa do organizmu všetky živiny dostavajú práve cez tieto klky. Ak sú zanesené, tak napríklad také vitamíny sa do organizmu nedostanú, i keď sme presvedčený, že sme ich zjedli. To nám môže a aj zapríčiní ďalšie neduhy. Tým však jej funkcia v tenkom čreve nekončí. Spolu s tekutinami vytvára takú „blatovú“ hmotu, ktorá je vhodným prostredím na množenie sa probiotických kultúr. Tie sa starajú o kvalitu nášho imunitného systému.

Treba si však uvedomiť, že náš imunitný systém nás nechráni iba proti vonkajším „nepriateľom“, ale podporuje a kontroluje činnosť endokrinného systému, ktorého nesprávna činnosť spôsobuje ďalšie neduhy, ako cukrovku a pod. Takže dodržaním šiesteho bodu desatora sa môžeme vyhnúť mnohým a závažným neduhom.

Pohyb ktorý je ôsmim bodom desatora je vlastný a potrebný všetkým orgánom nášho organizmu. Bez neho trpia všetky a je iba otázkou času, kedy sa vzbúria. Pohyb je základným predpokladom prevencie osteoporózy. Ide o to, že my do organizmu môžeme dostať všetky živiny, no do kostí sa napríklad vápnik dostane iba vďaka pohybu. Do kosti sa živiny nedostávajú vďaka srdcu, ale vďaka sťahovaniu sa a rozťahovaniu sa svalov.

O oddychu a spánku asi netreba písať vôbec. Spánok je po kyslíku druhou najdôležitejšou vecou. Aj bez jedla, aj bez vody vydrží organizmus dlhšie ako bez spánku. Kto vie prečo?

A dobrá nálada? Ak pre nič iné, tak aspoň preto, že je opakom zlej nálady a stresu. Stres vyplavuje do organizmu hormón adrenalín, ktorý nás prepína do režimu akcie, útoku alebo úteku. V tomto stave sú vypnuté všetky kontrolné a regulačné funkcie organizmu. Takže i endokrinný systém pracuje bez kontroly. Prehnane povedané, že ak aj pracuje v strese správne, čo je síce možné, ale už iba na princípe náhodnosti a nie zákonitosti.

Po prečítaní si poviete, že nič nové pod slnkom a máte pravdu. No v niečom je to predsa len iné. Existuje aj návod, ako dosiahnuť naplnenie každého bodu tohto desatora. Musíte mať radosť zo života! No dobre ale ako? Existuje presný návod ako tú radosť dosiahnuť.

One Ping

 1. Pingback:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *