in

Miesta, na ktoých je zakázané fotografovať

Keďže fotenie je dnes už tak jednoduché ako napríklad vypitie pohára vody a vďaka mobilom prístupné takmer každému a okamžite, súkromie mnohých ľudí bolo nespočetne krát narušené. Samozrejme, existuje rozdiel, ak je niekto úmyselne fotografovaný proti svojej vôli alebo sa len stane, že je na fotografii zachytený náhodou (napríklad v pozadí). V každom prípade je dobré vedieť, či sú v príslušnej krajine uložené sankcie za fotografovanie alebo či ide o čin, ktorý je prísne potrestaný. Toto sú niektoré miesta, na ktorých je zakázané fotiť:

Severná Kórea

– 第四天的行程一早我們先前往萬壽臺紀念碑廣場,位於平壤大同江畔的一片丘陵地,是在1972年4月為了慶祝金日成60歲誕辰而建成。居中的是金日成與金正日的銅像,高20米。兩側則是紅旗指引下的巨大浮雕,寓意朝鮮人民在勞動黨領導下艱苦優越的革命戰爭歷史。 我們下車後會先走過一條直路,兩旁皆植有鮮花及櫻花樹。而在廣場附近亦設有販賣花束的小商店,約二十元人民幣一小束,我們整團合買一束作為獻花之用。我們整齊分成兩排,派一名代表向金日成與金正日的銅像獻花,及後再一同鞠躬致禮。拍照時不能模仿銅像的動作或作出奇怪的舉動,亦不能只攝影銅像的半身或大頭,必須拍攝全身,以示尊重。 我們致禮後遇見一群當地朝鮮人穿著正裝、拿著大花牌前往參拜,亦有母親帶同小孩到此獻花,似乎參拜是他們的日常習慣。萬壽臺附近亦設有多個朝鮮的地標式勝跡,比如萬壽臺噴泉公園是於1976年10月專門為紀念金日成所建成的。不過我們對噴泉的興趣缺缺,反而好奇在對面馬路有一群穿起韓式禮服的女士,仿佛她們正要參加慶典的模樣。 #我在朝鮮的短期逗留 #我是熱愛研究朝鮮的患者 #北韓 #朝鮮 #平壤 #NorthKorea #DPRK #PyongYang #GloTravel #Travel #ThrowBack

A post shared by Nana Wong (@ayersrockkk) on

Severná Kórea je jednou z krajín, kde prevládajú najabsurdnejšie zákony. Striktné kontroly ovplyvňujú život všetkých občanov a turistov a zakazujú aj fotografovanie bez povolenia. Na rozdiel od iných krajín sa tento zákaz vzťahuje na všetky pamiatky a miesta a nielen na ľudí a súkromné dôvody.

Spojené arabské emiráty: Zákaz fotografovania palácov

#statue #sculpture #instadaily #picoftheday #amazing #nature #desert #alula #saudiarabia

A post shared by statue_sculpture (@sculpture_statue) on

“Street photography” sa nazývajú fotografie nasnímané na ceste do mesta. V Saudskej Arábii môžu byť veľmi drahé. Tu existuje zákon, ktorý sankcionuje tých, ktorí fotografujú vládne budovy, vojenské štruktúry a paláce. Existujú prísne kontroly ľudí, ktorí fotografujú na verejných miestach. Ak cestujete sem, nechajte mobilný telefón a fotoaparát radšej v hoteli!

Spojené štáty americké: Zákaz fotografovať súkromný majetok

The White House | April 5, 2018

A post shared by The White House (@whitehouse) on

V Spojených štátoch sa fotografovanie považuje za porušenie súkromia. Z tohto dôvodu orgány zaviedli veľmi prísne zákony. Ak urobíte fotku súkromného majetku, riskujete veľa. V mnohých prípadoch boli pokutované náhodné zábery. Mali by ste si rozmyslieť, čo budete fotiť.

Južná Kórea: Zákaz fotografovať ženy. VŽDY!

https://www.instagram.com/p/Bhh4z3yBmcW/?hl=sk&tagged=southkorea

V Južnej Kórei je to trestný čin a je to považované za sexuálne násilie, keď fotografujete ženu – a to dokonca aj s jej súhlasom. Môže to skončiť pokutou vo výške 10 miliónov wonov alebo aj päťročným väzením. V júli 2017 bol predložený návrh zákona, ktorý trestá ľudí, ktorí porušujú tento zákon, chemickou kastráciou.

Hongkong: Zákaz fotografovať divadlá a kiná

https://www.instagram.com/p/Bhiiij0FrrC/?hl=sk&tagged=hongkong

V Hongkongu nie je povolené fotografovanie na súde, vo vládnych palácoch, knižniciach a niektorých múzeách bez povolenia orgánov. Okrem toho je prísne zakázané fotografovať vo verejných zábavných priestoroch, ako sú kiná a divadlá. Existuje mnoho ďalších miest, kde je fotografovanie zakázané. Ak dôjde k porušeniu zákona, strážcovia bezpečnosti môžu požiadať o zastavenie fotografovania a kontaktovať úrady.

Amsterdam: “Štvrte s červeným svetlom”

https://www.instagram.com/p/Bdq1-EJAls0/?taken-by=amsterdamredlightdistricttour

V Amsterdame neexistujú žiadne osobitné zákony, ktoré by regulovali fotenie, s výnimkou štvrtí s červeným svetlom. Majitelia bordelov, barov a krčiem neumožňujú turistom fotiť vchody do zariadení a ani prostitútky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *