in

Návrhári Made in Slovakia

Mnoho z nás si ani neuvedomuje, že módu nepredstavujú len značky H&M, Zara, Mango, Reserved, New Yorker,či iné fast fashion reťazce, ale skutočné a originálne diela vznikajú častokrát v hlavách/rukách jednotlivcov.
Aj na Slovensku máme mnoho mladých talentovaných módnych návrhárov a dizajnérov, ktorým právom patrí pozornosť verejnosti. Poďme si niekoľkých predstaviť.

Lukáš Krnáč
Mladý sympatický chalan študujúci na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne, ktorý ešte len rozvíri slovenské a české módne hladiny.
Svoje kolekcie uvádza na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, s ktorými naozaj žne úspechy, a už teraz v nich vidieť niečo iné, nekonvenčné, drzé, rebelské a provokačné.
Sú to väčšinou oversized, street style modely, s prvkami deštruktivizmu, výraznými a vtipnými logami, kde kombinuje zdanlivo neskombinovateľné materiály.
Takisto využíva plastové a transparentné prvky, či už v podobe doplnkov, alebo ako súčasť odevu, a jeho finálne stylingy obsahujú mnoho originálnych rekvizít napr.zapaľovač, obrie rukavice, krokodíla, čo má samozrejme s nadhľadom vyjadrovať postoje k dnešnej (nielen fashion) spoločnosti.
Na dôvažok toho všetkého boli jeho modely odfotené aj v českej ELLE, takže vyzerá to s ním naozaj nádejne.

https://www.instagram.com/p/BaunJ6llZNC/?hl=en&taken-by=krnaclukaswork

https://www.instagram.com/p/BgeOxS6F5qT/?hl=en&taken-by=krnaclukaswork

https://www.instagram.com/p/BggTeEvl_X2/?hl=en&taken-by=krnaclukaswork

https://www.instagram.com/p/Bh4y7L5B_GK/?hl=en&taken-by=krnaclukaswork

Michael Kováčik
Ďalším mladým chalanom, ktorý už okúsil svet a život v prostredí celebrít je Michael Kováčik. Rodák z Čierneho Balogu, ktorý sa ale presťahoval do Prahy, kde v súčasnosti žije a od roku 2013 tvorí pod vlastnou značkou, je nielen návrhár, ale aj stylista, čo ide pekne ruka v ruke v tomto odvetví.
Jeho kolekcie sa vyznačujú eleganciou, minimalizmom, sú zvodné, rafinované a nadčasové. Pôsobia veľmi ležérne, uvoľnene, ale zároveň nesmierne žensky a sexi.
Sú to naozaj modely, ktoré oslnia okolie a vzbudia pozornosť na všetkých spoločenských podujatiach. Medzi známe klientky nosiace jeho kúsky patrí Dominiku Cibulková Navara,
Dara Rollins, Karolína Chomisteková, či Andrea Verešová. Kolekcie predvádza na Bratislavských Módnych dňoch, ale aj na Mercedes-Benz Prague Fashion Week, kde tento rok
predstavil veľmi pútavé stylingy hodné konkurencie svetovým dizajnérom. Naposledy sme ho mohli zahliadnuť na Miss Slovensko 2018, kde prepožičal svoje modely finalistkám súťaže.

Miro Sabo
pôvodom slovenský dizajnér, no viacmenej je považovaný za českého, nakoľko po strednej škole odišiel žiť do Prahy, kam sa po čase strávenom v Paríži aj opätovne navrátil.
Jeho tvorba nie je úplne konvenčná, skôr experimentátorská, výrazná, ovplyvnená históriou, súčasnosťou, ale i rôznymi kultúrami. Niektoré modely tvorí kombinovaním rozmanitých typov látok,
luxusných materiálov, kde spája napr. hodváb, zamat, košeľovinu, plus zvyšky látok zo svojho ateliéru a modely z poslednej kolekcie veľmi decentne ozdobil a oživil farebnými krištáľmi zn. Preciosa.Miro Sabo je známy aj tým, že absolvoval mnoho zahraničných stáží, k najvýznamnejšej určite patrí tá u Raf Simonsa.

SS18 Look #3 silky velvet top and wide pants

A post shared by Miro Sabo (@miro.sabo) on

SS18 Look #10 patchwork dress with crystal embellishment

A post shared by Miro Sabo (@miro.sabo) on

SS18 SHOW Look #18 Silk dupion dress with crystal embellishment

A post shared by Miro Sabo (@miro.sabo) on

Vivien Babicová
Dajme priestor aj dievčatám a preto spomeňme študentku na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne Vivien Babicovú, kamošku Lukáša Krnáča. Vivien za svoje naj úspechy považuje svoju
kolekciu „Až príde večer…” , inšpirovaná smútočným odevom v slovenskom ľudovom ošatení. Kolekcia bola predstavená Na Fashion LIVE! Bratislava v r.2016 a následne bola uvedená aj na titulke v magazíne EMMA, nafotená jedným z naj našich fotografov Branislavom Šimončíkom.
Jej modely patria tiež skôr k street style kategórii, sú prevažne dámske a unisex; námety čerpá z tradície či workwearu a s tým spojenými témami. Momentálne veľký úspech zaznamenávajú Vivienine originálne, neprehliadnuteľné, ručne vyrábané ‘kabelky’ tzv. seatbeltbag v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach – najmä čierna, transparentná a modrá. Vivien sa zúčastnila i Resonance fashion show recyklovanej módy, kde pripravila takisto nesmierne zaujímavé modely
s využitím netradičných materiálov ako plast, alebo alobal.

https://www.instagram.com/p/BdCg9oehlvz/?hl=en&taken-by=vivienbabicova

https://www.instagram.com/p/BVrk8xLB0Fw/?hl=en&taken-by=vivienbabicova

https://www.instagram.com/p/BgilMAxFaoN/?hl=en&taken-by=vivienbabicova

Petra Kovacs

veľmi zaujímavou návrhárkou je aj Petra Kovacs, študentka odevného dizajnu VŠVU. Na konte má kolekcie s názvom “Room on the 3rd Floor”, ktorú ste mali možnosť zazrieť na
prvomájovom pochode tzv. Fashion marš 2017, či kolekciu 50% OFF predstavenú na bratislavskom Fashion Live 2017.
Spomenutá kolekcia “Room on the 3rd Floor” bola inšpirovaná textom sklaby „Concrete“ od Toma Odella, kde bola hlavným motívom fascinácia životom hudobných hviezd v hotelových izbách,
či samotný interiér izby. Kolekcia “50% OFF” zas rozpráva príbeh o osude kolekcie po odprezentovaní na móle a jej postupného konca v podobe klesajúcich cien, teda zliav.
Jej tvorbu môžeme taktiež zaradiť do kategórie neprehliadnuteľná, nakoľko všetky kúsky sú veľmi výrazné, pútavé, orignálne, farebné a zaisto si ich zapamätáte na prvý raz.
Pôsobia veselým a pozitívnym dojmom, pohodlne a mäkko, sú vypracované zo zaujímavých dezénov, ozdobené aplikáciami či potlačou s trefnými sloganmi.
Mnohokrát už boli publikované a to napr. v magazínoch Emma, Woman, Inspire alebo Wildabout.

https://www.instagram.com/p/BalyCWLh_LL/?hl=en&taken-by=petrakovacs_official

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *