in

Navštívte tieto krásne miesta na Slovensku

Hurá…je tu jar. Po zimnom leňošení je najvyšší čas vybehnúť na čerstvý vzduch do prírody. Naša malá krajinka ponúka stovky krásnych miest, tak tu je aspoň niekoľko tipov:

1. Národný park Slovenský Kras a jaskyňa Domica

Domica

A post shared by Michal (@miqele_miqele) on

Národný park Slovenský Kras je jaskynnou oblasťou, a nájdete ho v okolí Rožňavy. Pokračuje aj za hranicami s Maďarskom ako Aggteleki Nemzeti Park a jeho hlavnou dominantou je jaskyňa Domica – najväčšia jaskyňa na Slovensku.

2. Spišský hrad

https://www.instagram.com/p/BhEXI8nh6Ru/?taken-at=234280012

Tento veľkolepý 900 rokov s tarý hrad je jedným z najväčších hradov v Európe! Je krásne umiestnený v zelenom kraji na travertínovej skale. Čarovné miesto, ideálne na cestu do minulosti. Hrad je oprávnene zaradený do zoznamu UNESCO. Expozícia je veľká a cenná, môžete tu stráviť celý deň blúdením. Počas víkendu hrad skutočne ožíva vďaka nadšencom v dobových kostýmoch s historickými rekvizitami.

3. Banská Štiavnica

https://www.instagram.com/p/BhEty27FOLY/?tagged=banskastiavnica

Veľkým skvostom medzi slovenskými mestečkami je Banská Štiavnica. Od roku 1993 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a nájdete ju v strednej časti Slovenska. Najväčšiu časť pamiatok nájdete samozrejme v centre mesta, ale dôležité budovy sa nachádzajú aj v okrajových častiach (napr. Kalvária). Vďaka bohatej histórii baníctva sa v areáli zachovalo množstvo technických pamiatok, ktoré sú tiež súčasťou UNESCO.

4. Červený kláštor

Červený Kláštor je kúpeľná obec na Slovensku v okrese Kežmarok. V obci je rímskokatolícky k ostol sv. Romualda z roku 1 689. Popri obci preteká rieka Dunajec, ktorý tečie smerom do Poľska. Obec sa nachádza pri hraniciach s Poľskom. Názov je podľa kláštora s názvom „ Červený kláštor“ , ktorý v súčasnosti slúži ako turistická atrakcia. Od roku 2017 bude obec mať právo označenia kúpeľné miesto. Rozhodla o tom vláda v októbri 2016. V roku 2012 boli obnovené kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka kde sa liečia choroby kože a dýchacích ciest. Návštevníci majú možnosť splavu Dunajca na goralských drevených pltiach.

5. Machový vodopád

#malykysel #slovenskyraj

A post shared by Nastenka (@nefcera) on

Machový vodopád je jedným z troch po sebe tesne idúcich vodopádov v krátkej, ale malebnej rokline Slovenského raja – Malý Kyseľ. Voda ním padá až z 8 metrovej výšky. Je mimoriadne fotogenický, čo je spôsobené predovšetkým vodou pretekajúcou vo viacerých prúdoch cez machom porastenú stenu. Je v poradí druhým a zároveň najvyšším vodopádom v rokline Malý Kyseľ. Machový vodopád je zároveň aj vyústením tejto krátkej rokliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *