in

Nebojte sa povedať NIE

Zlé svedomie, výchova alebo strach z toho, že budete považovaný za zlého priateľa či človeka? Rôzne dôvody nás vedú k tomu, povedať “áno” proti našej vôli. Mnohí ľudia považujú za veľmi ťažké povedať “nie”. Často je za tým strach, že vás budú považovať za sebeckého. Ale povedať nie, bez výčitiek svedomia sa môžete naučiť.

Niektorí ľudia s ľahkosťou odmietnu žiadosti, ak s nimi nie sú stotožnení, no mnohí, aj keď proti svojej vôli na všetko prikývnu a títo sú potom takmer stále bombardovaní žiadosťami. Aby sme pochopili, kedy a prečo sa z nie stáva áno, musíme sa sledovať. Je dôležité rozanalyzovať si tieto situácie. Ak budeme mať vzorku situácií, v ktorých nedokážeme povedať nie, budeme s tým môcť v budúcnosti lepšie bojovať.

Existuje mnoho dôvodov, ktoré bránia ľuďom, určiť si jasné hranice. Veľkú úlohu tu hrá aj výchova a obavy z toho, že ak niekomu povieme nie, vzťah medzi nami sa naruší. Aj náš obraz o nás samotných tu zohráva veľkú rolu. Keď sami od seba očakávame, že budeme vždy a za každých okolností ochotní a veľkorysí, budeme to mať s odmietnutím niekoho ťažké.

Pocit, že sa pri odmietnutí musíte ospravedlniť je veľkou chybou. Jednoduché a priateľské nie je úplne postačujúce a nepotrebuje žiadne dlhé vysvetlenia. Je dobré “nie” zdôrazniť gestami, napríklad prekrížením rúk alebo pomalým potrasením hlavy. V každom prípade si za svojím odmietnutím musíte stáť a nedať sa prehovoriť, ak je to na váš úkor.

Často nestojí slovíčko “nie” len na pevnej vôli jednotlivca, ale aj na tlaku času. Dobrý trik teda je, zobrať si čas na premyslenie. Ak vás niekto o niečo požiada, pokojne odpovedzte: “Rád by som si to premyslel a neskôr ti dám vedieť”. Čas na premyslenie nám pomôže zodpovedať si otázky: “Chcem to urobiť?” “Zvládnem to?” “Môžem to urobiť?”.

Obtiažnosť povedať nie, má dve strany. Vyrovnať sa s reakciou osoby, ktorá vás žiada. Ak ste jej doteraz nič neodmietli, možno zareaguje takto: “Čo je to s tebou? Čo som ti urobil? Nechápem čo sa s tebou deje. Zmenil si sa.” Nenechajte sa však rozladiť a stojte si za svojim. Na druhej strane možno bojujete so svojím svedomím. To ale v žiadnom prípade nemusíte, ak ste sa rozhodli podľa svojej vôle.

Uvedomte si, že skutočné priateľstvo, určite nezlyhá na jednom odmietnutí. Dobrou správou je, že s každým “nie” to bude v budúcnosti jednoduchšie. Ale pamätajte si aj to, že pomáhať priateľom a blízkym sa má, no nikdy sa nenechajte využívať. Niekedy môžete byť “zlí” a “neochotní” a tým získať obrovskú slobodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *