in

Sedliak objavil 5000 rokov starú dedinu

Rovnako ako v prípade mesta Derinkuyu, ktoré náhodou objavil človek, ktorý zničil stenu svojho domu, aby ho zrekonštruoval, tak podobne je to aj v tomto prípade. Skara Brae bola náhodne objavená. Mesto bolo celé roky pochované v podzemí. Znovuobjavené bolo v roku 1850, keď škótsky sedliak našiel po búrke dieru v zemi.

V roku 1850 nastala prudká búrka na ostrove Orkney, súostrovie v severnom Škótsku, ktorá odhalila budovy neolitického sídla. Obec mala viac ako 5000 rokov a bola nazvaná Skara Brae. Napriek tomu, že bola celé roky zasypaná, budovy boli v dobrom stave. To umožnilo archeológom pozbierať množstvo informácií o živote obyvateľov.

Toto miesto pochádza z roku 3100 pred n.l. a zdá sa, že bolo obývané až do roku 2500 pred n.l. Potom obyvatelia, pravdepodobne unikajúci pred katastrofálnou búrkou, boli nútení v zhone opustiť dedinu.
Obec bola osídlená menej ako 100 ľuďmi. Obyvatelia boli poľnohospodári a rybári. Okrem toho boli veľmi talentovaní remeselníci a z kostí a kameňa vytvárali dekoratívne predmety. Skara Brae bola bežná obec, v ktorej všetky domy boli zdobené rovnakým spôsobom. To naznačuje, že tu nebol žiadny vodca a že všetci žili v rovnosti medzi sebou. V priemere mali domy rozlohu 40 metrov štvorcových a v strede mali sporák na varenie a kúrenie.

Skara Brae/Скара Брэ, самое старое поселение на планете. Старше египетских пирамид. Относится к тому времени, когда основным материалом в хозяйстве был камень. Это если вообще верить эволюционистам). Скорее всего это оригинал и к тому же под открытым небом. #Scotland #Orkney #ScaraBrae #Islands #Travel #Ancient #StoneAge #Ancient

A post shared by Антон Панькин (@antonpankin55) on

Obec má výhľad na krásnu pláž, Bay of Skaill.

#scarabrae #scotland #orcadi

A post shared by elecry (@elecry) on

V roku 1999 sa toto miesto, ktoré sa nachádza v Škótsku, zaradilo do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *