in

Tipy pre zdravé zuby

Zdravé a biele zuby nielenže vyzerajú krásne, ale určite zvyšujú aj sebavedomie. Udržať si pekný úsmev v podstate nie je žiadna veda, ak dodržiavate niekoľko kľúčových zásad a vyhýbate sa najbežnejším chybám. Napriek tomu mnoho ľudí trápi kazivosť zubov.

Tu je pár tipov pre zdravé zuby:

1. Čistenie zubov
Malo by byť samozrejmosťou umývať si zuby minimálne dvakrát denne, najlepšie ráno a večer, ale nie hneď po jedle. Ideálne je počkať aspoň 30 minút.

2. Obmedzujte cukor
Pri každom jedle sa v ústach vytvára kyselina, ako vedľajší produkt rozkladajúcich sa sacharidov. To v podstate nie je žiadna tragédia, pretože sliny po čase neutralizujú tieto kyseliny. Tento proces môžete urýchliť žuvaním žuvačky, pretože žuvanie stimuluje tvorenie slín. Ak však neustále dodávate telu cukor, či už v káve, čaji, sladkostiach alebo sladených nápojoch oslabujete túto prirodzenú ochranu. Výsledkom je potom stála kyselina v ústach a vývoj zubného kazu je v dlhodobom horizonte nevyhnutný. Preto doprajte svojim zubom pauzu od cukru.

3. Zuby potrebujú minerály
Pre odolnú zubnú sklovinu potrebuje telo minerály a to najmä vápnik. Slinami bude dodávaný zubom za predpokladu, že ho v dostatočnom množstve dostaneme do stravy. Najväčšími dodávateľmi vápnika sú mliečne výrobky, zelená zelenina a minerálna voda.

4. Nepoužívajte tvrdé zubné kefky
Ľudia, ktorých trápi hrubý zubný povlak, majú tendenciu siahnuť po tvrdej zubnej kefke, aby si zuby poriadne vyčistili. Ale to je chyba! Príliš tvrdá zubná kefka a silný tlak na zuby pri čistení poškodzujú zubnú sklovinu a oblasť okolo ďasien a výsledkom môže byť paradontitída. Preto používajte mäkkú zubnú kefku, ktorá tiež ľahko odstráni aj niekoľko hodinový povlak. Okrem toho poskytuje ďasnám jemnú masáž a zlepšuje cirkuláciu bez poškodenia.

5. Ak čistenie zubov nie je možné, použite žuvačku
Na cestách alebo v kancelárii nie je čistenie zubov vždy možné. Žuvačka určite nie je náhradou za zubnú kefku a pastu, ale ak je to nutné, pomáha rýchlo neutralizovať kyseliny v ústach a tým udržiavať zdravé zuby.

6. Používajte zubnú niť
Ani najlepšia zubná kefka sa nedostane všade a preto aspoň raz denne použite zubnú niť. Alternatívou môže byť medzizubná kefka a veľmi účinná je aj kvalitná ústna voda.

7. Odstráňte baktérie z jazyka
Aj po vyčistení zubov, ostávajú na jazyku mnohé škodlivé baktérie, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný dych. Tieto baktérie môžete odstrániť škrabkou na jazyk, ale rovnaký účel splní aj polievková lyžica.

8. Pravidelná návšteva zubára
Ani najlepšie tipy pre zdravé zuby, nenahradia preventívne prehliadky. Iba pravidelnou návštevou zubára môžu byť zistené a odstránené prípadné poškodenia. Kedy ste ho navštívili naposledy?!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *