in

Upratovanie bez chémie

Zdravá Zem znamená plnohodnotné miesto na život. Aká dôležitá je pre nás naša planéta? Na svete sa každoročne predá niekoľko miliónov ton pracích a čistiacich prostriedkov. Často sa však znečistenie spôsobené čistiacimi prostriedkami podhodnocuje. Avšak práve tieto prostriedky značne znečisťujú odpadovú vodu chemikáliami. No nemusí to tak byť. Chemické čistiace prostriedky môžeme nahradiť napríklad citrónom, octom alebo sóda bikarbónou.

Citrón

Odstráňte vodný kameň: Chemické čistiace prostriedky na sprchu je možné ľahko nahradiť citrónovou šťavou. Efekt je rovnaký. Pri vodnom kameni naneste kyselinu citrónovú priamo na príslušné miesto – nechajte ju krátku dobu pôsobiť a potom ju opláchnite. Pri väčšej vrstve vodného kameňa, umiestnite kyselinu citrónovú do vrecka s malým množstvom vody. Potom ho zaveste okolo sprchovej hlavice a nechajte citrón pracovať dovtedy, kým nedosiahnete požadovaný výsledok.

Kávovar alebo rýchlovarná kanvica: Kyselina citrónová sa používa aj v kuchyni. Kuchynským spotrebičom dodáva nádherný lesk. Kuchynské spotrebiče môžu byť ľahko očistené kyselinou citrónovou.

Vyčistite znečistenú mikrovlnnú rúru: Do mikrovlnnej rúry vložte pohár vody a citrónovej šťavy a zapnite ju na najvyššom stupni na 5 minút. Citrónová voda sa odparí a zmäkčí nečistoty, ktoré potom len jednoducho utriete vlhkou handrou.

Čistenie odsávača pár: Čistenie digestora znie oveľa komplikovanejšie, než v skutočnosti je. Pre bezchybné očistenie stačí trieť znečistené miesta s polovicou citróna. Kyselina ľahko odstraňuje mastnotu a dodá krásny lesk.

Ocot

Všestranný čistič: Ocot je prakticky vhodný na čistenie všetkého, čo je v domácnosti.

Čisté dosky na krájanie: Drevenú dosku potrite trochou soli a ocotom (alebo citrónom). Potom opláchnite teplou vodou a nechajte vyschnúť. Dosku potom pre ochranu a starostlivosť natrite troškou oleja (napr. olivového).

Vyčistite kohútik: Opäť nie je potrebný žiadny chemický prostriedok – ocot dokonale postačí. Odskrutkujte vodovodný kohútik a vložte ho do pohára s octom a vodou a nechajte ho pôsobiť najlepšie celú noc. Potom ho opláchnite teplou vodou.

Ocot namiesto aviváže: Aviváž môžete jednoducho nahradiť octom. Do prania pridajte trochu octu pre krásne mäkkú bielizeň a nemajte obavy, zápach octu sa po vysušení vytratí.

Sóda bikarbóna

Neutralizujte zápach: Pre tento účel nie sú potrebné žiadne predražené a chemické rozprašovače, spreje alebo deodoranty na topánky. Pachy je možné lacno a ekologicky odstrániť pomocou jedlej sódy.
Ako čistička vzduchu: zmiešajte jednu čajovú lyžičku sódy s jednou čajovou lyžičkou citrónovej šťavy a dvoma šálkami horúcej vody a vložte ju do rozprašovacej fľaše.
Proti zápachu z topánok: Nasypte sódu bikarbónu priamo do topánok a nechajte ju pôsobiť cez noc.

Rozjasnite kuchynské spotrebiče: V priebehu času sa kuchynské spotrebiče zaprášia a začnú sa mierne lepiť. Pri zariadeniach z chrómu alebo nehrdzavejúcej ocele (ako sú hriankovače) sa táto vrstva najlepšie odstráni vlhkou, mäkkou špongiou, ktorú ponoríte do trocha jedlej sódy.

Olivový olej

Odstráňte zvyšky lepidla/nálepiek: Nočná mora rodičov – zvyšky nálepiek na dverách alebo inom nábytku. Pre jednoduché odstránenie potrebujete iba trochu oleja a soli. Zmiešajte ich v miske a potom aplikujte handrou na príslušné miesto. Chemický “odstraňovač štítkov” nie je potrebný.

Ošetrovanie dreveného nábytku: Chémia nie je potrebná. Vazelína alebo kokosový olej dodá drevu lesk. Ďalšou možnosťou je zmiešať: 3 lyžice oleja, 3 lyžice octu, 1 lyžičku soli. Dôležité: pre tmavé drevo použite červené víno namiesto octu.

Odstráňte nepríjemný zápach z odtoku: Zmiešajte čajovú lyžičku olivového oleja s trochou esenciálneho oleja podľa vášho výberu. Potom vylejte zázračnú zmes do odtoku a zbavíte sa nepríjemného zápachu.

Tieto čistiace prostriedky máte hotové za niekoľko minút a všetky ingrediencie sa bežne nachádzajú v každej domácnosti. No a najlepšie na nich je že šetria životné prostredie, aj vašu peňaženku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *